Teknik Tercüme

Teknik tercüme türü en fazla talep alan ve genellikle firmalar tarafından talep edilen tercüme hizmetidir. En fazla gereken alanlar kullanım kılavuzları, teknik kitaplar, makine kurulum ve evrakları, medikal aletler, otomotiv ürünleri, otomasyon, teknik şartnameler, aparatlar, denizcilik, kimya, teknik metinler, ürün tanıtımları gibi daha birçok alanda teknik çeviri alanında hizmet sağlanır.

Tercüme sektörü özellikle globalleşen dünyada önemli hale gelmektedir. Teknik çeviri hizmetleri insanların kullanabildiği her türlü cihaz ve alet, broşür, prospektüs, kataloglar, kullanım kılavuzları gibi birçok alanda yapılabilir. Teknik çeviri hizmetleri ile tamamen teknik alanlardaki metinlerin çeviri işlemine tabi tutulması olarak açıklanabilir. Teknik alanlardaki metinlerin çeviri hizmetlerine tabi tutulması işlemi alanında uzman ve teknik terimlere hâkim çevirmenlerle yapılır.Teknik Tercüme Hangi Alanları Kapsar?

Teknik tercüme hangi alanları kapsar konusunda özellikle ithalat ve ihracat işlemlerinde teknik tercümeye başvurulması ihtiyacı tüm global şirketleri bu alanda yatırım yapmaya iter ve teknik çevirinin kapsadığı alanlar genellikle mühendislik, havacılık, gemicilik, bilişim, sanayi, otomotiv, enerji, kimya, finans ve benzeri sektörlerdir. Bu alanlarda teknik becerilerin gerekliliği ve teknik terimlerin fazlalığı ön plana çıkar ve bu alandaki metinlerinde teknik çeviri hizmetine tabi tutulması şarttır. Teknik çeviri hizmetlerinde teknik özellikler çeviri işleminin ana temasını oluşturur ve teknik özelliklerini çok iyi bilen çevirmenin teknik çeviri işlemini gerçekleştirmesi gerekir.

Teknik Tercüme Nasıl Yapılır?

Teknik tercüme nasıl yapılır bakıldığı zaman bu hizmetlerde ilk kural deneyimli ve terminolojiye hâkim olan çevirmenlerle çalışır. Kaynaklar, hedef dil üzerinde ana dili gibi bir çeviri yapar ve işin ayrıntısına göre donanımlı çevirmenler çevirileri yapar. Teknik metinler hedef dile çevrilirken metin doğru şekilde çözümlenir ve bağlamına uygun olarak çeviride açıklayıcı, sade, kısa ve çoğunlukla nesnel ifadeler kullanılır. Bu şekilde çevirisi yapılan metinler anlamsal açıdan yoruma yer bırakmaz.

Teknik çevirinin şirketler veya ibraz edileceği kurumlar tarafından kabul görmesi açısından çevirmenler kaynak ve hedef dili çok iyi kullanır ve bunun yanı sıra sözcük ve yöntem düzeyinde araştırmalar yaparak profesyonel tercüme işlemlerini müşteri memnuniyeti ile sonlandırır.

Teknik Tercüme Ücretleri

Çeviri sektöründe en fazla talep gören teknik tercüme hizmeti fiyatlandırmada farklı birkaç noktaya göre belirlenir. Teknik tercüme ücretleri belirlenmeden önce alan çevirinde öncelikle kaynak ve hedef dil belirlenir. Çeviri konusu içeriği ile birlikte ortaya çıkan kelime sayısına bakılır. Bunun dışında teknik tercüme hizmetleri, tercüme için dizayn istenmesi, yeminli tercüme, noter onayı veya apostili gibi durumlara göre ücretler değişiklik gösterebilmektedir. Bu durumlara bakılarak çeviri hizmeti için tercüme fiyatı ortaya çıkar.

Acil Teknik Tercüme Hizmetleri

Teknik alanlı olan tercüme işlerinde özellikle ihale veya şartnamelerinin son anda kesinleştiği işlerde ihtiyaç duyulabilir. Acil teknik tercüme hizmetleri bununla beraber teknik içerikli makine ve benzeri alanlarda bu istek doğabilmektedir. Burada teknik çevirilerin kısa zamanda yetişmesi için birkaç tercümanı aynı projede görevlendirerek aynı zamanda editör kontrolü ile yardımcı olunur. Acil teknik tercüme hizmetleri ile birlikte her türlü hizmetiniz rahatlıkla karşılanır.

Profesyonel Teknik Tercüme Hizmetleri

Profesyonel teknik tercüme yapılırken dikkat edilmesi gereken baş prensip, teknik konulara hakimiyet olacaktır. Bu sebeple teknik tercüme yapacak olan çevirmen kimselerin teknik terimleri bilmesi ve bu alanda deneyimli olması ile öne çıkar ve tamamen alanında uzman ve profesyonel çevirmen kadrosuna rahatlıkla teslim edilebilir. Profesyonel çevirmenler genel olarak teknik terimlere hakimdir ve özellikle globalleşen dünya ile alakalı gelişmeleri yakından takip eden çevirmenler müşterilerine kaliteli hizmet sağlar.

Diğer Hizmetlerimiz

Bizimle İletişime Geçin

0530 519 60 99