Noter Onaylı Tercüme Fiyatları

Noter onaylı tercüme işlemleri yeminli çeviriler ile karıştırılsa da farklı işlemlerdir. Zira temel olarak iki farklı işlemdir. Yeminli tercümelerde imza mevcutken, noter onaylı çevirilerde ek onay ücreti bulunmasa bile notere ödeme gerçekleştirilir.

Yeminli tercümanlar tarafından yapılan bu işlemlerde orijinal metine sadık kalınarak çalışılır. Bir metnin doğru ve tam bir şekilde çalıştığına işaret eder. Tercüme işlemlerini yapan kişiler hem orijinal belgenin hem de çevirinin her sayfasını imzalar. Noter tarafından da kontrol edilerek, doğru olduğu tasdik edilir.

Günümüzde kamu kuruluşları tarafından kabul edilen belgelerde ıslak imza ile mühür gerekebilmektedir. Söz konusu çeviriler, farklı yerlerde istenir. Eğer metinlerin daha profesyonel bir şekilde çevrilmesi isteniyorsa, profesyonel bürolar tercih edilmelidir.

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları Nerelerde Gereklidir?

Noter onaylı tercüme işlemleri sıklıkla resmi belgelerde ve evraklarda tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra farklı yerlerde kullanımları da mevcuttur. Bunlar oldukça geniş bir alana sahip olup bazıları aşağıda olduğu gibidir;

 1. Şirket evrakları
 2. Nüfus cüzdanı
 3. Emlak-gayrimenkul alım satımları
 4. Ehliyet
 5. Dava dilekçeleri
 6. Mahkeme evrakları
 7. İş teklif sözleşmeleri
 8. Vekaletname
 9. Denklik belgeleri
 10. Diplomalar
 11. Transkriptler
 12. Bilirkişi raporları

Bu maddeler genişletilebilir yapıya sahiptir. Eğer iletişim kurulursa ayrıntılı bilgi alınması mümkündür.

Noter Onaylı Tercümeler Nasıl Yapılır?

Noter onaylı tercüme işlemleri alanında profesyonel olan yeminli tercümanlar tarafından gerçekleştirilir. Farklı diller arasında çeviri işlemleri yapmak mümkün olup tüm işlemlere özen gösterilmelidir. Bu sayede daha verimli sonuçlar elde edilebilir.  Kurumsallaşma sürecini tamamlayan firmalar, bu konuda daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olur.

Noter onaylı çevirilerde öncelikle müşterilerin iletişime geçmesi gerekir. Ardından proje belirtilerek ilgili çeviri atılır. Uzman editörler bu konuyu detaylı bir şekilde incelemekte olup ardından bir fiyat belirlenir. Konuşmalar esnasında çeviriden neler beklendiği dahil diğer konular ayrıntılı bir şekilde konuşulur.

Eğer tercüme projesi üzerine kesin kararlar alınırsa alanında uzman olan yeminli tercümanlara atılmaktadır. Tercüme işlemlerinin kaç saat sürdüğü metinde mevcut olan toplam kelime sayısına göre değişir. Buna göre daha kısa süre içerisinde tamamlanabilir.

Tercümanların ve editörlerin son kontrol işlemlerini yapması ardından müşterilere teslim edilerek işlemler tamamlanır. Noter onaylı tercüme işlemlerinde bundan sonra noterce incelenmesi kalır. Ardından noter ve tercüman imzası alınarak belgenin doğruluğu onaylanır.

Noter Onaylı Tercüme İşlemlerinde Nelere Dikkat Edilmeli?

Noter onaylı tercüme işlemlerinin profesyonel bir şekilde yapılması gerekir. Uzman bürolar ile çalışmak bu bakımdan şarttır. Eksik tercümeler, hatalı kelimeler ciddi sorunlara neden olabilir. Süreçlerin daha iyi ve hızlı olması için kurumsal firmalarla çalışılmalıdır.

Bunun yanı sıra metnin kalitesine de dikkat edilmelidir. Editör ve müşteri incelemesi sonucunda hata  tespit edilmişse revize işlemleri kısa süre içerisinde başlatılmalı, dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Böylece hem kalitenin hem de müşteri memnuniyetinin arttırılması mümkündür.

Bunun yanı sıra noter onaylı tercüme işlemlerinde güvenliğe de dikkat edilmelidir. Müşterilerin onayı olmaksızın metinler farklı kişilere gösterilmemelidir. Bu duruma tercümanlar da dahildir. Çeviriler onay alınması durumunda iletilmelidir.

Bunun yanı sıra dijital ortamlarda metinlerin güçlü şifreleme sistemleri ile korunması gerekir. Bu sayede hem güvenilir hem de kaliteli sonuçların alınması mümkündür.

Noter Onaylı Tercüme Nasıl Olmalı?

Noter onaylı tercüme işlemleri profesyonel olarak yapılmalıdır. Bu nedenle kurumsallaşma sürecini tamamlamış, alanında disiplinli bir şekilde hareket eden firmalar en iyi sonuçları almanıza yardımcı olur. Çevirilerin başından sonuna kadar doğru bir şekilde yönetilmesi gerekir.

Bunun yanı sıra her çeviri işleminde olduğu gibi noter onaylı tercümelerde de iletişime dikkat edilmelidir. Müşteriler çevirinin son durumlarını görebilmeli, gerektiği zaman hızlandırma talepleri yapabilmelidir. Böylece daha iyi sonuçlar elde edilebilir.

Ayrıca gerek duyulması halinde revize işlemleri de problemsiz bir şekilde, kısa sürede yapılmalıdır. Bu tür talepler gelmesi ardından kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Bu sayede çeviri süreci daha profesyonel şekilde yönetilerek istenen sonuçlara ulaşılabilir.

Noter Onaylı Tercüme İşlemleri Hangi Alanlarda Verilebilir?

Noter onaylı tercüme işlemleri farklı alanlarda verilebilir. Bunlar oldukça geniş bir alana yayılmakta olup bazıları şu şekildedir;

 1. Yazılı tercümeler
 2. Finansal tercümeler
 3. Finansal tercümeler
 4. Akademik tercümeler
 5. Ticari tercümeler
 6. Altyazı tercümeleri
 7. Konferans tercümeleri
 8. Tıbbi tercümeler
 9. Teknik tercümeler

Bu ve diğer konularda noter onaylı çeviri almak isteyen kişiler bürolar ile doğrudan iletişime geçebilir. Ardından proje hakkındaki tüm detaylar öğrenilebilir.

Noter Onaylı Tercüme Fiyatları Ne Kadar?

Noter çeviri ücretleri 2022 yılında, her projeye göre farklılık gösterir. Nitekim standart, kesin fiyatlandırmalar yer almaz. Bir takım unsurlar değerlendirilerek müşterilere fiyatlar sunulur. İlk olarak müşterilerin iletişime geçerek çeviriden bahsetmesi; uzman editörlerin çeviriyi incelemesi gerekir.

Ardından tercüme işlemlerinin hangi dilden hangi dile gerçekleştiği, metnin kaç kelimeden oluştuğu, türü gibi maddelere göre değerlendirmeler yapılır. Bununla birlikte bir takım metinlerde kelime sayısını belirlemek güç olabilir.

Bu gibi durumlarda çevirinin toplam kaç sayfadan meydana geldiği, yoğunluğu ve ne kadar zor olduğuna göre incelemeler yapılır. Ardından müşterilere bilgi verilir. Eğer çeviri projelerinin daha kısa sürede, kaliteli bir şekilde gerçekleştirilmesi isteniyorsa profesyonel tercüme bürolar ile çalışılmalıdır.

Noter onaylı tercüme böylece istenen sonuçları, daha pratik bir şekilde yapabilir.