Konsolosluk Onayı

Konsolosluk onayı nasıl yapılır? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Vekaletname, evlilik cüzdanı, doğum belgesi ve diploma gibi resmi evrakların yurt dışında geçerli olmasını istiyorsanız, bunun için apostil almanız gerekir.

İlgili kurumlardan alınan apostiller ardından çevrilmekte, sonrasında ise ilgili kurumlara ve konsolosluklara götürülerek onaylattırılır. Gerekli işlemlerin tamamlanması ardından, istediğiniz belge yurt dışında geçerli olabilir.

Ancak konsolosluk onayları bundan farklıdır. Eğer gitmek istediğiniz ülke Lahey anlaşmasına taraf değilse, imza atmamışsa apostil yerine bu belgeler alınır. Dikkat edilmesi gereken bir nokta, konsolosluk apostil yapar mı? Sorusudur. Zira apostiller farklı yerlerden alınır.

Apostil ve konsolosluk onaylarının alınması ardından çeviri işlemlerinin yapılması da gerekir. Ay tercüme her kategori içerisinde uzman ekiplerinin yardımıyla kısa sürede kusursuz sonuçlar almanıza yardımcı olur. Eğer iletişime geçerseniz, çözümlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz.Konsolosluk Onay Ücretleri

Yurt dışına çıkmak için resmi belgelerini onaylatmak isteyenler, konsolosluk onay ücretleri hakkında da bilgi sahibi olmak istemektedir. Hem apostillerde hem de konsolosluk onay işlemlerinde, çeviri ücretleri belirli etmenlere göre belirlenir. Bunlar ana hatları ile şu şekildedir;

 1. Kaç adet kağıt kullanıldığı
 2. Kullanılan kırtasiye malzemeleri
 3. Onayın kaç kelime olduğu
 4. Sayfa sayısı

Bunun dışında apostil şerhlerinde fiyat bulunmaz. Lakin prosedür işlemlerinin takibi için ücret alınabilir. Konsolosluk onay ücretleri hakkında en iyi fiyatları almak istiyorsanız, Ay Tercüme ile iletişime geçerek, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Konsolosluk Onayı ve Apostil Aynı Mı?

Konsolosluk onayı nedir? Bu sık sık apostil ile karıştırılan bir kavramdır. Bunun temel nedeni her ikisinin de yurt dışında kullanılması istenen belgeyi buna uygun hale getirmesidir. Bu bakımdan apostiller, Lahey anlaşmasına imza atan, taraf olan ülkeler için alınır.

Eğer bunlardan birine gitmek istiyorsanız, evrakınız için apostil şu gibi kamu kurumlarından alınabilir;

 1. Vali adına hukuk işleri müdürlükleri
 2. Valiler
 3. Kaymakamlıklar
 4. Vali adına vali muavinleri
 5. Valilikler

Bu kurumlardan idari belgeler için başvuru yapılabilir. Ancak adli belgelerde Ağır Ceza Mahkemesi kuruluşu olan Adalet Komisyonu Başkanlıklarına gidilmelidir. Konsolosluk onayı ise Lahey anlaşmasını imzalamayan, taraf olmayan ülkelerde geçerlidir. Apostiller konsolosluklardan alınamasa da bu onaylar için başvurulabilir.

Lahey Anlaşmasına Taraf Ülkeler Nereleridir?

Apostil hangi ülkelerde geçerli? Eğer yurt dışına çıkıyorsanız, önce bu konuda bilgi edinmeniz gerekir. Zira gideceğiniz ülke bu kapsamda değilse konsolosluk kaydı almanız gerekir. Süreçlerin daha hızlı ilerlemesini istiyorsanız, öncesinde gideceğiniz ülkenin Lahey anlaşmasına üye olup olmadığını bilmeniz önerilir. Bunlardan bazıları şöyledir;

 1. Estonya
 2. Finlandiya
 3. Fransa
 4. Almanya
 5. Yunanistan
 6. İrlanda
 7. İsrail
 8. Amerika Birleşik Devletleri
 9. İtalya
 10. Japonya
 11. Avusturya
 12. Arjantin
 13. İsveç
 14. Ukrayna

Bunun dışında olan listeyi de incelerseniz, daha iyi çözümler almanız mümkündür. Şayet Layet sözleşmesine taraf olmayan ülkeler için aranıyorsa, konsolosluk onayı alınmalıdır.

Konsolosluk Onay Çevirileri Nasıl Yapılır?

Konsolosluk onayı nasıl alınır? Daha önce bu belgeyi almayan kişiler, hangi işlemleri yapması gerektiği sık sık düşünmektedir. Burada ilk olarak ilgili ülkenin konsolosluğuna gidilir. Ardından gerekli talep işlemleri yapılmalıdır.

Eğer gideceğiniz ülke Lahey anlaşmasına taraf değilse, bunu almanız mümkündür. Ardından da ilgili ile tercüme işlemi kalır. Bunun için profesyonel tercüme büroları tarafından işlemler yapıldıktan sonra notere gidilir.

Burada yeminli tercümana onaylattırılıp, noter tarafından onaylandıktan sonra konsolosluklara gidilir. Ay Tercüme konsolosluk onay çevirilerini kusursuz bir şekilde yaparak, en iyi çözümleri sunar. Konsolosluk onayı nasıl alınır için bizimle iletişime geçerseniz, ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Konsolosluk Onayı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Konsolosluk onayı nedir? Bu belgeler nüfuz cüzdanı, diploma gibi resmi evrakları gitmek istediğini ülkenin diline çevirir. Burada ilk olarak hangi ülkeye gideceğinize göre konsolosluk onayı mı yoksa apostil mi almanız gerektiği araştırılmalıdır. Zira başvurular buna göre değişir.

Bu evraklar alındıktan sonra kusursuz bir çeviri şarttır. Zira resmi evrakta yapılan hatalar, ciddi sorunlara neden olabilir. Eğer bunları yaşamak istemiyorsanız, Ay Tercüme ile aradığınız profesyonel neticelere kısa sürede ulaşabilirsiniz. İletişime geçerseniz, çözümlerimiz ve uygun fiyatlarımız hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz

Bizimle İletişime Geçin

0530 519 60 99