Apostil Onayı

Apostil onayı ne demek? Apostil onayları resmi belgelerin gerçek olduğunu tasdik etmek üzere verilir. Eğer farklı bir ülkeye gidiyorsanız bunları almanız gerekir. Bu kapsamda diploma, evlilik cüzdanı, vekaletname gibi belgelerin resmi olduğunu göstermeniz mümkündür.

Apostil onayı, Lahey sözleşmesine üye olan ülkelerde geçerlidir. Bu nedenle almadan önce hangi ülkeye gidecekseniz bunun üzerine bir araştırma yapmanız tavsiye edilir. Zira söz konusu anlaşmaya üye değilse konsolosluk onayı gerekir.

Apostiller alındıktan sonra çeviri işlemleri yapılmaktadır. Bunlar resmi evrak kapsamında olması nedeniyle alanında profesyonel olan tercüme büroları tercih edilmelidir. Ay Tercüme uzman ekipleri sayesinde, istediğiniz sonuçlara kısa sürede ulaşmanıza destek olur. Apostil onayı ve fiyatları hakkında bilgi almak istiyorsanız, bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Apostil Nereden Alınır?

Apostil onayı nasıl yaptırılır? Daha önce bu işlemleri yaptırmayan kişiler, süreçlerin nasıl devam ettiğini sıklıkla sormaktadır. Günümüzde ülkeler kendi iç düzeni kapsamında apostil şerhi veren makamlar bulundurur. Türkiye’de bu idari belgeler kapsamında giren evraklarda apostil almak istiyorsanız, şu kurumlara gitmeniz gerekir;

 1. Valilikler
 2. Valiler
 3. Vali adına vali muavinleri
 4. Kaymakamlıklar
 5. Vali adına hukuk işleri müdürlükleri

Ancak apostil onayı nasıl yaptırılır için adli belgelerde gidilmesi gereken kurum farkldıır. Burada ağır ceza mahkemesi kuruluşu olan merkezlerde yer alan Adalet Komisyonu Başkanlıklarına gidilmelidir. Apostilin çevrilmesi ve onaylatılması için öncelikle bu belgenin alınması gerekir.

Apostil Belgesi İçinde Neler Bulunur?

Türkiye apostil örneği içerisine yer alan birçok yer vardır. Apostiller, kişilerin başvuru yapması ardından düzenlenmektedir. Böylece yurt dışında geçerlilik sahibi olur. Apostilde yer alan bilgilerden bazıları,

 1. Şerhi düzenleyen yetkininin imzası
 2. İşlem yapan makamın mührü ya da kaşesi
 3. Evrakı imzalayan kişinin resmi sıfatı
 4. Evrakı imzalayanın kim olduğu
 5. Şerh tarihi numarası ve verildiği yer
 6. Belgeye mührü hangi makamın vurduğu
 7. Evrakın hangi ülkede düzenlendiği

Evlenme ehliyeti, nüfus kayıt belgesi, doğum belgeleri ve diploma apostil işlemleri yapılabilmektedir. Bunun ardından da çeviri işlemleri gelir.

Apostil Çevirileri Nasıl Gerçekleştirilir?

Apostil nasıl alınır? Bunun için ilgili kuruma giderek gerekli işlemleri yaparsanız, evrakı almanız mümkündür. Çeviri işlemlerinin yapılması da bundan sonra gelir. Alanında uzman olan tercüman bürolarına gidildikten sonra editörler metni ve içeriği inceler.

Ardından gerekli anlaşmalar yapıldıktan sonra profesyonel bir çevirmen atılır. Bu noktada tercümenin ne kadar süreceği zorluğa ve uzunluğa göre değişir.

Tercüme işlemleri tamamlandıktan sonra teslim öncesinde kontrol edilir. Bunun tamamlanması ardından notere gidilerek, yeminli tercümana onayı yaptırılır. Sonrasında ise noter tasdik eder. Bu süreçlerin tamamlanmasıyla önce valilik/kaymakamlıkta, sonrasında ise konsolosluk/başkonsoloslukta onaylattırılır.

Eğer Türkiye apostil örneği yaptırmak istiyorsanız, Ay Tercüme ile en iyi sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Apostil Ücretleri Ne Kadar?

Apostil ücreti ne kadar? Bu soru günümüzde birçok kişi tarafından merak edilmektedir. Eğer evrakların yurt dışında geçerli olmasını istiyorsanız, apostiller ile istediğiniz sonuçları alabilirsiniz. Bu bakımdan fiyatlar her yıl değişebilir.

Apostil şerhi için maddi karşılık olmasa da prosedür işlemlerinin takibi, çeviri işlemleri için bir fiyat vardır. Tercüme kapsamında ücretler, belirli etmenlerin değerlendirilmesiyle çıkmaktadır. Bu esnada,

 1. Yararlanılan kırtasiye malzemeleri,
 2. Yararlanılan kağıt miktarı,
 3. Apostilin kaç sayfa olduğu,
 4. Kaç kelime çevrileceği,
 5. Belgenin türü gibi etmenler değerlendirilerek çözümler alınır.

Apostil nasıl alınır kapsamında bu metinlerin tercümesini yaptırmak istiyorsanız, tercüme büromuz ile kusursuz sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Apostil Çeviri Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yurtdışında apostil işlemleri yapılırken bazı konulara dikkat etmesi gerekir. Burada ilk olarak gideceğiniz ülkenin Lahey sözleşmesine girip girmediğine bakılmalıdır. Zira bulunmayan bir ülke için apostil almaya çalışmak zaman kaybı olacaktır.

Apostiller resmi belge olması sebebiyle, tercüme işlemlerinin sorunsuz ve kusursuz biçimde gerçekleştirilmesi şarttır. Aksi halde büyük sorunlara neden olabilir. Alanında uzman olan ve profesyonel çevirmenlere sahip olan bürolar bu nedenle önemlidir.

Türkiye apostil örneği üzerine uzman çözümler sunan Ay Tercüme ile kısa süre içerisine istediğiniz çözümlere ulaşabilirsiniz. Her alan üzerine başarılı tercümanlarımız mevcuttur. Böylece tüm işlemleriniz hızlı ve kaliteli bir şekilde gerçekleştirilir. Eğer fiyat telifi almak istiyorsanız, bizimle irtibat kurabilirsiniz.

Diğer Hizmetlerimiz

Bizimle İletişime Geçin

0530 519 60 99